AKCE: Při nákupu nad 1000 Kč nyní Zásilkovna ZDARMA.

Co je důležité vědět, když vybíráte housle?

V dnešním článku si povíme, co je dobré znát při nákupu houslí. Ať už je to váš první nástroj nebo jste už ve hře na housle pokročilí, vždy je dobré se před nákupem připravit a znát všechny možnosti. Kromě houslí také musíme vybrat smyčec, kalafunu, dobré pouzdro na housle a nesmíme zapomenout také na struny na housle.

Na housle je v klasické hudbě možné hrát jak sólově tak i orchestrálně. V posledních letech ale také čím dál víc pronikají do populární hudby, popu, metalu, rocku, jazzu a mnoha dalších žánrů. Housle se stávají univerzálním a velmi atraktivním nástrojem pro všechny hudební styly. V nabídce máme také širokou nabídku dětských houslí.

Velikost houslí

Nejdůležitější faktor je velikost. Na výběr máme takzvané celé housle 4/4, což je klasická velikost pro dospělé hráče. Pokud ale housle kupujeme pro dítě, budeme muset zavítat do kategorie dětské housle. V CHN.CZ prodáváme housle velikosti 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 a 4/4. Můžeme také říct, že nabízíme osminky, čtvrtky, půlky, tříčtvrtky nebo celé housle.

Jaké housle vybrat se dá jednoduše změřit. Měříme délku natažené paže od krku po střed dlaně. Podle naměřené hodnoty vybereme nejbližší velikost houslí. S výběrem houslí pro děti se také můžeme snadno orientovat podle věku.

Velikost houslí Věk hráče Délka paže
Osminky 1/8 4 - 6 let 43 cm
Čtvrtky 1/4 5 - 7 let 46 cm
Půlky 1/2 7 - 9 let 52 cm
Tříčtvrtky 3/4 9 - 12 let 55 cm
Celé 4/4 11 - … 59 cm

 

 


Stavba houslí


O kvalitě nástroje samozřejmě rozhoduje materiál jednotlivých částí, které jsme si popsali na obrázku výše. Ozvučná skříň se skládá z vrchní desky, spodní desky a lubů. Vrchní deska se vždy vyrábí ze smrkového dřeva, spodní deska a krk ze dřeva javorového. Používá se však pouze dřevo rezonanční. Smrk roste ve vyšších nadmořských výškách (v Alpách), kde chladné počasí a pravidelné střídání zimy a léta zaručí rovnoměrné přírůstky (letokruhy) na stromech. Javor se dováží z Bosny a jeho hlavními vlastnostmi jsou pevnost a žíhaná kresba. Hmatník by měl být vždy vyroben ze dřeva ebenového. Pozor si dejte hlavně na slovo ebonizováno, znamená to, že je dřevo pouze natřeno na černo. Neméně důležitou součástí nástroje je také lak, který není pouze na okrasu, nástroj chrání a má i vliv na zvuk.

Příslušenství: Bez čeho se hra na housle neobejde?


Dětské, nebo také školní housle ale i housle pro začínající dospělé hráče je možné nakoupit v kompletních sadách se smyčcem, pouzdrem a kalafunou. Housle mají základní model podbradku a dále je třeba přikoupit ramenní opěrku, která je individuální záležitostí, protože každý hráč má jiné anatomické dispozice. Housle pro pokročilé a profesionální hráče, takzvané dražší housle, prodáváme samostatně. Pokročilý hudebník si buď vybavení zkompletuje sám nebo použije vybavení, které už má doma.

Je důležité, aby nástroj, podbradek a ramenní opěrka opravdu padly hudebníkovi do ruky případně pod bradu, proto vybíráme samotné housle i doplňky spolu s budoucím hráčem. Většina příslušenství stačí koupit jednou a vydrží nám roky. Speciální položkou v našem seznamu jsou ovšem struny a kalafuna. Obojí se dá počítat do spotřebního zboží. Pravidelně měnit struny je povinností každého houslisty. Struny se hrou, ale i vnějšími vlivy (vlhkost, prach, pot, samotné natažení na nástroji atd.), opotřebují a je tedy třeba je pravidelně měnit. Profesionálové mění struny i každé 2 až 3 měsíce, začátečníkům bude stačit výměna jednou ročně. O tom si více povíme v článku o strunách: jak na jejich výměnu a jaké druhy nabízíme.

Kalafuna je přírodní pryskyřice, kterou nanášíme na smyčec, aby housle vůbec hrály. I to je spotřební zboží, protože kalafuna stárne a sesychá se a většinou nám nevydrží déle než jeden rok, protože už jen "práší" a "nelepí". Housle je třeba pravidelně utírat od nanesených přebytků kalafuny vhodnou utěrkou.

O smyčcích se žertem říká, že jsou polovinou nástroje, rozhodně by se na nich nemělo šetřit či podceňovat jejich výběr. Mezi levnějšími vynikají svou odolností a cenou smyčce karbonové, tradičním materiálem je dřevo. Začátečníkům postačí smyčce z levnějšího dřeva brazilového, pokročilý hráč a profesionál se však neobejde bez smyčce fernambukového.