Vážení muzikanti, během státních svátků 5. a 6. 7. 2022 máme zavřeno. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás ve čtvrtek.

Japonské pily: typy pil a zubů

Japonské pilky jsou čím dál oblíbenější kousek nářadí, které se hodí do každé dílny ale i domácnosti, na zahradu i na čundr. Mají jistá specifika, která u běžných evropských pil nenajdeme. Pojďme se podívat, co to konkrétně je.

Japonské pily zabírají při řezání v tahu

Znamená to, že japonská pila řeže, když táhnu k sobě, na rozdíl od evropských pil, které naopak fungují při tlaku od sebe. Tato vlastnost umožňuje vyrábět pily s tenčím listem a pila má pak mnohem jemnější a přesnější řez. Kromě preciznosti řezu v tahu také umožní vynakládat na řezání mnohem menší sílu, než když pilu tlačím dopředu. Pila se nemůže ohnout a je tedy mnohem stabilnější, což je právě důvod, proč je možné vyrábět na pily s tak tenkými listy.

Typy zubů na pile


Trapézové zuby (crosscut teeth)


Používají se pro klasické řezání kolmo k vláknům. Trapézové zuby jsou broušené na třech hranách a jsou střídavě zešikmené. Geometrie zubu pily je stejná jako hrot japonského nože.

Trojúhelníkové zuby (rip teeth)


Určené jsou především pro řezání podél vláken. Velikost trojúhelníkových zubů se mění v závislosti na umístění na listu pily. Díky tomu se zvyšuje účinnost při řezání a jednodušší pilu do dřeva zaříznout.

Univerzální zuby (Nezumi-Ba)


Hybridní typ zubů vzniklý kombinací předešlých dvou typů. Pily s univerzálními zuby jsou vhodné pro kolmé, podélné i diagonální řezy.


Typy japonských pil


Dozuki


Univerzální pily s vyztuženým hřbetem, kterým je limitována hloubka řezu ale docíleno větší přesnosti. Využívá se především pro vyrábění spojů (např. na rybinu). Listy mají různou tvrdost a při nákupu také vybíráme z druhů výše zmíněných zubů.


Kataba


Pily bez vyztuženého listu určená pro dlouhé, hluboké řezy v masivním dřevě i konstrukčních deskách. Pilový list je silnější než u pil Dozuki.

 

Ryoba


S pilou Ryoba se nespletete. Oboustranná univerzální pila s dvěma druhy zubů. Z jedné strany se nacházejí trapézové zuby pro kolmé řezy a ze strany druhé trojúhelníkové zuby pro podélné řezy. Velikost zubů na podélný řez se zvětšuje směrem ke špičce listu, což umožňuje lehké zaříznutí a jemný a rychlý řez.

Rukojeti japonských pil máme buď dřevěné a obalené rákosem nebo plastové s protiskluzovou gumou. Pily Dozuki, Kataba a Ryoba také prodáváme v praktických a výhodných sadách po dvou až čtyřech kusech zabalené v autentickém plátnu. Ke všem pilám prodáváme náhradní listy.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení