Japonské pily: typy pil a zubů

Japonské pilky jsou čím dál oblíbenější kousek nářadí, které se hodí do každé dílny ale i domácnosti, na zahradu i na čundr. Mají jistá specifika, která u běžných evropských pil nenajdeme. Pojďme se podívat, co to konkrétně je.

Japonské pily zabírají při řezání v tahu

Znamená to, že japonská pila řeže, když táhnu k sobě, na rozdíl od evropských pil, které naopak fungují při tlaku od sebe. Tato vlastnost umožňuje vyrábět pily s tenčím listem a pila má pak mnohem jemnější a přesnější řez. Kromě preciznosti řezu v tahu také umožní vynakládat na řezání mnohem menší sílu, než když pilu tlačím dopředu. Pila se nemůže ohnout a je tedy mnohem stabilnější, což je právě důvod, proč je možné vyrábět na pily s tak tenkými listy.

Typy zubů na pile


Trapézové zuby (crosscut teeth)


Používají se pro klasické řezání kolmo k vláknům. Trapézové zuby jsou broušené na třech hranách a jsou střídavě zešikmené. Geometrie zubu pily je stejná jako hrot japonského nože.

Trojúhelníkové zuby (rip teeth)


Určené jsou především pro řezání podél vláken. Velikost trojúhelníkových zubů se mění v závislosti na umístění na listu pily. Díky tomu se zvyšuje účinnost při řezání a jednodušší pilu do dřeva zaříznout.

Univerzální zuby (Nezumi-Ba)


Hybridní typ zubů vzniklý kombinací předešlých dvou typů. Pily s univerzálními zuby jsou vhodné pro kolmé, podélné i diagonální řezy.


Typy japonských pil


Dozuki


Univerzální pily s vyztuženým hřbetem, kterým je limitována hloubka řezu ale docíleno větší přesnosti. Využívá se především pro vyrábění spojů (např. na rybinu). Listy mají různou tvrdost a při nákupu také vybíráme z druhů výše zmíněných zubů.


Kataba


Pily bez vyztuženého listu určená pro dlouhé, hluboké řezy v masivním dřevě i konstrukčních deskách. Pilový list je silnější než u pil Dozuki.

 

Ryoba


S pilou Ryoba se nespletete. Oboustranná univerzální pila s dvěma druhy zubů. Z jedné strany se nacházejí trapézové zuby pro kolmé řezy a ze strany druhé trojúhelníkové zuby pro podélné řezy. Velikost zubů na podélný řez se zvětšuje směrem ke špičce listu, což umožňuje lehké zaříznutí a jemný a rychlý řez.

Rukojeti japonských pil máme buď dřevěné a obalené rákosem nebo plastové s protiskluzovou gumou. Pily Dozuki, Kataba a Ryoba také prodáváme v praktických a výhodných sadách po dvou až čtyřech kusech zabalené v autentickém plátnu. Ke všem pilám prodáváme náhradní listy.