Jak vybrat klarinet?

Klarinet je velmi oblíbený a rozšířený dechový nástroj. Jeho zvuk je velmi podobný lidskému hlasu, proto dobře vystihne jakoukoliv emoci nebo náladu, kterou potřebujeme vyjádřit. Dokáže navodit atmosféru smutku i radosti, euforie, melancholie nebo agónie. Pojďme se spolu podívat, z jakých částí se klarinet skládá a co vše je potřeba pořídit spolu s nástrojem. Nesmíme zapomenout také na příslušenství ke klarinetu jako jsou například stojany, do kterých můžeme klarinet během pauzy od hraní bezpečně umístit a v neposlední řadě plátky na klarinet. 


Stavba klarinetu:

 
Jak už jsme naznačili v obrázku nahoře, klarinet se skládá z 5 částí:

  • Hubička - část klarinetu, na kterou se pomocí ligatury připevňuje plátek. Hubičky na klarinet se nejčastěji vyrábí z vulkanizovaného kaučuku nazývaného ebonit (někdy i zjednodušeně plast). Dříve se hubičky vyráběly také ze dřeva, kovu či skla. V CHN.CZ nabízíme hubičky kaučukové neboli ebonitové.

  • Soudek - část, která se nachází hned pod hubičkou. Soudky jsou vyrobeny ze dřeva nebo plastu (podle materiálu, ze kterého je zhotoven daný klarinet). Změnou soudku za soudek jiné délky lze korigovat ladění především ve středních polohách.

  • Horní díl - na horním dílu klarinetu se nachází klapky pro levou ruku a klapka pro ukazovák pravé ruky.
  • Spodní díl - nachází se zde klapka pro malík levé ruky a klapky pro prsty pravé ruky.

  • Ozvučník - nejspodnější díl klarinetu s kónickým tvarem, ovlivňuje zvuk klarinetu.


Druhy klarinetu:



Stejně jako u ostatních dechových nástrojů existují různé druhy ladění klarinetů. Nejběžnější typy jsou B (Bb, Sib), Es (Eb, Mib), A (La) a basové klarinety. Vyrábějí se ovšem také méně běžné klarinety G, C, Ab nebo basetové rohy. V CHN.cz prodáváme pouze klarinety Bb.

  • Klarinet Bb: Nejpoužívanější klarinet, na který zahrajete všechno. Není limitovaný žádným stylem. Ladění v Bb znamená, že zahraný tón zní o velkou sekundu (celý tón) níže, než je psáno v notách. Nabízíme žákovské B klarinety pro děti a začátečníky i klarinety profesionální

  • Klarinet Eb: Tyto klarinety se používají převážně v orchestrech a lidové hudbě. Mají vyšší tón a znějí o malou tercii výš než je v notovém zápise.
  • Klarinet A: Používá se pouze pouze v klasické hudbě a to v orchestru i sólově. Zní o malou sekundu níž než Bb klarinet, jeho výhodou je snazší provedení skladeb s více křížky a barevnější témbr.

  • Basový klarinet (basklarinet): Používá se v symfonickém orchestru, v klarinetových souborech nebo při hraní jazzu. Tento typ klarinetu se liší především hlubokým zvukem, zní o oktávu níž než Bb klarinet a také svým vzhledem, protože je kvůli své délce dvakrát zahnutý.

Druhy prstokladů u klarinetu:


Aby to nebylo tak jednoduché klarinety se od sebe liší ještě tzv. prstokladovým systémem:

  • Boehmův systém se používá u nás i ve většině dalších zemí. Má snadnější ovládání a budete na něj schopni zahrát i náročnější skladby. Všechny nástroje nabízené v CHN.CZ mají Boehmův systém a jsou zároveň plnoklapkové, mají 18 klapek a 6 „brýlí“, jsou tedy vybaveny navíc i tzv. es zvedákem, který Vám umožní snazší hru složitějších hmatů.
     
  • Německý systém se používá především v německy mluvících zemích, vyznačuje se složitější hrou, jejíž nevýhody ale vyvažuje barevně temnější zvuk.

Materiál:


Čím kvalitnější dřevo, tím lepší zvuk. Kvalitní a dražší klarinety se vyrábí ebenového nebo grenadillového dřeva.
Pro děti, které se hrou na klarinet začínají, je vhodnější pořídit klarinet plastový, který sice nemá tak dokonalou barvu zvuku, ale vydrží sem tam i nějaký náraz a je tedy odolnější. 
Klapky se vyrábí z postříbřené mosazi nebo mohu být z čistého stříbra. Opravdu kvalitní nástroje mohou mít klapky zlaté. 

Plátky na klarinet:


Klarinet je jednoplátkový hudební nástroj. Plátek se připevňuje na hubičku, při hře se rozechvívá a rozezvučí tím celý nástroj. Plátky se vyrábí z třtiny (trsť rákosovitá) nebo syntetických materiálů (polypropylen) – lídrem v tomto odvětví je firma Legere.
Plátky se dělí na měkké a tvrdé podle tloušťky a hustoty dřeva.
Měkké plátky používáme u klarinetů s otevřenou hubičkou (s větším odklonem dráhy) a doporučují se pro začínající hráče.
Tvrdé plátky jsou vhodné pro klarinety se zavřenou hubičkou (s menším odklonem dráhy) pro pokročilé hráče
Nový třtinový plátek potřebuje čas na rozehrání, kolem 5 - 7 dnů, proto je lepší mít plátků několik. 


Ligatura:


Další nezbytnou součástí klarinetu je ligatura, pomocí které se připevňuje plátek k hubičce. Může být vyrobena z mnoha materiálů, nejčastěji z kovu s různým povrchovým pokovením zlatem či stříbrem, dále pak z kůže nebo plastu. Lidově se jí říká také svěrka, objímka či vázačka

Co budete ještě potřebovat? 


V kategorii příslušenství ke klarinetům najdete také stojany na klarinety, pouzdra na plátky, popruhy, mazadla a vytěráky.