AKCE: Při nákupu nad 1000 Kč nyní Zásilkovna ZDARMA.

Brusky Tormek: 2. díl Brusné kotouče a lapovací kola

V minulém díle jsme si povídali o modelech brusek Tormek, jejich výhodách a vhodnosti použití pro váš provoz. Dnes se zaměříme na samotné broušení a to konkrétně na brusné kotouče a lapovací kola. Brusky Tormek vám zaručí dokonalý výsledek, jsou šetrné k vašim nástrojům ale i k vašim zádům a ramenům, při broušení totiž nemusíte vynakládat velkou sílu a i tak s bruskou dokážete velké věci.

Brusné kotouče

Se správným kotoučem dokážete z nářadí odebírat velké množství železa a měnit tvar nástrojů jednoduše a rychle. Pokud použijete hladší a jemnější brusné kotouče či lapovací kolo, z brusky se náhle stane jemný ostřící a leštící nástroj.

Při výběru náhradního brusného kotouče je důležité myslet na to, k čemu budeme brusný kotouč používat. Hrubší zrnitost odebírá v nástrojů materiál snadno a rychle a dokáže měnit tvar nástroje, jemnější zrnitost naopak nástroj naostří a vyleští. Kromě druhu použití také musíme myslet na to, na jakou brusku kotouč kupujeme. Bruska T4 je menší než bruska T8 a používá se na ní tedy i menší průměr brusného kotouče.

K brusce T4 máme na výběr ze dvou kotoučů, základní náhradní kotouč Tormek Original průměr: 200, zrnitost 220 pro rychlý odběr materiálu z nástrojů a Tormek Japonský kámen průměr: 200, zrnitost: 4000 pro broušení řezbářských nástrojů, nůžek, nožů, želízek a hoblíků. S tímto kotoučem snadno dosáhneme zrcadlově lesklého ostří.

 

 

 

Pro brusky T8 máme širší výběr brusných kotoučů z různých materiálů. Diamantové kotouče dodáváme s antikorozním koncentrátem k čištění a ochraně brusného kotouče, tyto kotouče dodáváme v zrnitosti: 360, 600 a 1200. Dále máme základní náhradní kámen Tormek Original průměr: 250, zrnitost: 220, Tormek Japonský kámen průměr: 250, zrnitost: 4000 a Tormek Blackstone Silicon průměr: 250, zrnitost: 220, který se používá k broušení tvrdých ocelí a rychlému odběru materiálu. Zrnitost brusného kamene ovšem není definitivní, je možné si pořídit kámen na úpravu zrnitosti a hrubost brusného kamene dočasně upravit. Kámen je oboustranný, z jedné strany je zrnitost 220 a z druhé jemnější 1000.

 

 

Lapovací kola

Lapovací kola Tormek jsou součástí brusky kromě brusek Custom, kterou si vybavíte později podle vašich preferencí. Lapovací nebo obtahovací kola jsou většinou vyráběny z kůže a slouží k leštění, jemnému ostření a také čištění nástrojů. Oproti brusným kotoučům je práce s lapovacím kolem opravdu detailní a extrémně citlivá. Lapování může sloužit také k doladění a dokončení celého procesu broušení. Stejně jako u brusných kamenů máme různé druhy lapovacích a obtahovacích kol pro různé nástroje. V tomto případě se ovšem neliší zrnitostí nýbrž tvarem.

Nabízíme náhradní lapovací kotouče, které dodáváme s bruskami T4 a T8. K modelu T-8 si je možné také pořídit obtahovací profilový kotouč pro obtahování profilovaných nástrojů (např. žlábková ostří řezbářských a soustružnických dlát), na který následně můžete přikoupit menší sadu obtahovacích kotoučů s profilem 45° nebo větší sadu s profilem 60°.

 

 

 

K správnému a bezpečnému broušení pod požadovaným úhlem jsou také potřeba přípravky k bruskám. Těm se věnujeme ve 3. díle našeho seriálu.